Yangın algılama ve alarm sistemi uzaktan erişimi için 4 farklı yöntem kullanılmaktadır.

 

Kablolu kısa mesafe için RS-232 haberleşme protokolü

Kablolu uzun mesafe için RS-485 haberleşme protokolü

LAN, WAN ve internet üzerinden uzaktan erişimi için TCP/IP haberleşme protokolü

GPRS alt yapısını kullanarak internet üzerinden uzaktan erişimi için GPRS haberleşme protokolü

64 adet santral network olarak çalışabilmekte ve bu sayede herhangi bir santralde oluşan yangın alarmı, hata vb. gibi olaylar diğer santrallerden de görüntülenebilmekte ve kontrol (alarm iptal, buzzer iptal, reset vb.) edilebilmektedir. Network olarak çalışan yangın santralleri arasındaki iletişim, veri kaybını önleyen endüstriyel tabanlı CAN haberleşme protokolü ile yapılmaktadır. 

 

Network olarak veya tek başına çalışan yangın alarm santralı, farklı veya aynı anda 16 farklı merkezden grafiksel izleme ve yangın alarm sistemine kontrol edebilme yeteneğine sahiptir.

Yangın veya acil bir durum olduğunda yetkili kişilerin güvenlik merkezi, akıllı adresli yangın alarm santralları ve sahada stratejik noktalara yerleştirilmiş olan portatif veya sabit yangın saha telefonları ile güvenli ve kesintisiz haberleşme yapılabilir.

Yangın veya acil bir durum olduğunda yetkili kişilerin akıllı adresli yangın alarm santralının üzerindeki dâhili anons modülü ile binanın istenilen bölgesine mevcut anons sistemi üzerinden canlı anons yapabilmesi sağlanmaktadır. Yangın algılama ve alarm sistemlerinin kurulacağı binadaki mevcut anons sisteminin sesli tahliye kayıtları binanın yangın senaryosu kapsamında ve alarm matrix paneli sayesinde otomatik olarak devreye girebilmektedir.

Network olarak veya tek başına çalışan yangın alarm santralı, farklı veya aynı haberleşme modülleri ile aynı anda 16 farklı merkezden grafiksel izleme ve yangın alarm sistemini kontrol edebilme yeteneğine sahiptir. Mobil Supervisor yazılımı sayesinde yangın algılama sistemi iphone veya android telefonlardan izlenebilir ve kontrol edilebilir..

Yangın ve hata durumlarında; IP adresi tanımlanan LAN, WAN veya internet üzerinden uzak bilgisayarlara, otomatik veya manuel uyarı mesajı gönderilebilir.

Yangın ve hata durumlarına ait detayları içeren raporlar, Supervisor yazılımı sayesinde, anlık veya belirtilen zamanlarda istenilen e-mail adreslerine gönderilebilir.

Akıllı adresli yangın alarm sistemine bağlı tüm dedektörlerin kirlilik raporu manuel olarak veya belirlenen zaman periyodlarında otomatik olarak alınabilir, rapor halinde görüntülenebilir ve kaydedilebilir.

ONVIF entegrasyonu ile yangın algılama sistemi ONVIF tabanlı tüm güvenlik sistemleriyle yazılımsal olarak entegre çalışabilir.

Sistem Şeması